O babskich sprawach - Kwiat Kobiecości

Nasze Kochane!

I ja, i Magda staramy się wspierać różne organizacje, które zajmują się sprawami nam bliskimi. Temat, który chciałybyśmy dziś poruszyć jest, a przynajmniej powinien być bliski wszystkim kobietom. 

RAK SZYJKI MACICY
Na początek kilka ciekawostek, niekoniecznie miłych...

  • Na świecie co dwie minuty jedna kobieta umiera z powodu raka szyjki macicy.
  • Pierwsze szczepionki powstały w X lub XI wieku w Azji Środkowej. Do dziś szczepionki uważa się za jeden z najważniejszych wynalazków w historii.
  • Każda kobieta - od chwili rozpoczęcia aktywności seksualnej przez resztę swojego życia- może zachorować na raka szyjki macicy. W związku z tym ochronę przed tą chorobą należy rozpocząć jak najwcześniej i kontynuować jak najdłużej.
  • Rak szyjki macicy zabija 5 Polek dziennie 
  •  Rak szyjki macicy wcześnie wykryty może być uleczalny
  • Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Każda kobieta, w każdym wieku może być narażona na zachorowania
 Rak szyjki macicy może zaatakować wcześnie - jego ofiary to najczęściej kobiety trzydziestokilkuletnie, kobiety aktywne- opiekujące się domem, rodziną, pracujące. Niepokojące są prognozy: jeśli nie nastąpi zdecydowana poprawa w obszarze profilaktyki, do roku 2050 diagnozowanych będzie ponad milion nowych przypadków. 
Nie jest to choroba dziedziczna. Nowotwór ten powstaje w następstwie przewlekłego zakażenia niektórymi typami powszechnie występującego wirusa HPV. Każda kobieta aktywna seksualnie niezależnie od wieku jest zagrożona zakażeniem onkogennym typem tego wirusa.

Profilaktyka

Działania profilaktyczne to cytologia i szczepionki.

Zadaniem badania cytologicznego jest wykrycie nieprawidłowych zmian komórkowych w obrębie szyjki macicy, najlepiej we wczesnym stadium, zanim przekształcą się one w komórki nowotworowe. Możliwość postawienia prawidłowej diagnozy jest jednak w znacznym stopniu zależna od jakości przyrządu użytego do wykonania wymazu z szyjki macicy oraz właściwej techniki pobrania materiału komórkowego.  

szczoteczka do cytologii

Działanie szczepionki polega na pobudzeniu systemu odpornościowego organizmu do wytworzenia naturalnej obrony przed czynnikiem chorobotwórczym. W odpowiedzi na podaną szczepionkę organizm wytwarza przeciwciała, po czym niejako zapamiętuje i odtwarza ten proces podczas kolejnego kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym.Więcej informacji znajdziecie na:

Pozdrawiamy
Monika i Magda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz